Nick Naylor: dáte si cigaretu?

29. června 2011 v 7:54 | Wanderer |  Ze světa filmu
Film Děkujeme že kouříte rozhodně není jeden z těch které by jste viděli a po roce a půl si jej s chutí pustili v nějakem bohem zapomenutém vysílacím čase. Tento film si pustíte jednou, za týden podruhé a poté s pravidelností každých čtrnácti dnů ještě několikrát dokola. Co je to za tak zázračné dílo?Vyprávění o úspěšných kapitalistických manažerech již byla plátna kin a obrazovky našich TV plná. Ve většině případů se jednalo o morální útok na současnou společnost, film na oko sděloval "buďte skromní, nekraďte, bla bla bla...". Film režiséra Jaisona Reitmana je pravým opakem. Naprosto se vysmívá morálním zásadám, věcem jako je svědomí a nebo také protikuřáckému honu na čarodějnice. Zkrátka a dobře, nepokrytě, lhostejně a zcela nekriticky nabízí divákovi pohled na člověka který z vás může být v případě že v současném světě budete jedni z těch úspěšnějších. Obzvláště velkým paradoxem je hlavní postava, Nick Naylor - tabákový lobista, s kterým není kdovíjaký problém se sžít.


Jako každý film, i tento sděluje určité poselství, sice né tak násilně, což už jsem popsal výše ale i tak diváka donutí k zamyšlení. Například onen zdravotní prvek u kouření. Tvůrci filmu zde zcela otevřeně sdělují světu co si myslí o varovných nápisech na krabičkách cigaret. Samotní kuřáci mi jistě dají za pravdu, koho z vás někdy vylekalo tvrzení že vaše roztomilé spermie jednoho dne zkrátka nebudou, nebo že škodíte svému okolí? Nebuďmě naivní, snáze se tomu člověk vysměje než aby se projevil nějaký výchovný efekt. Tyto nápisy nepomůžou 40-ti ani 20-ti letému kuřákovi, je tu však něco co by mohlo pomoci desetiletému nekuřákovi a to je: výchova. Každý miluje možnost volby, i dospívající člověk by si měl sám vybrat zda bude chtít kouřit nebo ne. Je jen na lidech kteří jej vychovávají co bude o kouření vědět a nakolik si bude vědom rizik.

Ale od úvah zpět k filmu. Proč by jste měli vidět film Děkujeme že kouříte (v originále Thank you for smoking cigarette - stáhnete na známých serverech)? Film si pusťte pakliže se rádi smějete, máte rádi příběhy s pointou ale právě jste po nedělním obědě a mozek ještě nepracuje na 100%, nemáte rádi Hollywood nebo pokud se chcete dozvědět odpověď na otázku: jsem morálně flexibilní? Pokud vám tyto důvody stále nestačí, můžete si o filmu zjistit více na CSFD.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 mersmerize mersmerize | Web | 3. července 2011 v 20:01 | Reagovat

Film jsem viděla - je skvělý, hlavně mě moc zajímal - já sama pracuju/brigádničím v továrně na výrobu cigaret, tak proto:)

2 wandererinthedesert wandererinthedesert | Web | 3. července 2011 v 20:33 | Reagovat

Komentář, komentář, komentář! Nebudu zastírat že mám radost :-D Film je opravdu nevšední záležitost, to jednoznačně. A jak Tě baví práce pro "obchodníky se smrtí"? :-)

3 mersmerize mersmerize | Web | 3. července 2011 v 20:58 | Reagovat

Každopádně - mívám občas výčitky, ale ne zas tak hrozné:)) Beru to tak, že kdybych tak nepracovala já, pracoval by tak 100 % místo mě někdo jiný:)) btw. viděl jsi také film obchodník se smrtí s N. Cagem? Ten mě taky zaujal:)

4 wandererinthedesert wandererinthedesert | Web | 3. července 2011 v 21:17 | Reagovat

Tak to jsem neviděl, a vůbec, je to dlouho co jsem viděl film s Nicolasem :-) Určitě stáhnu a podívám se na to. Máš ráda filmy s morálním aspektem? :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
.