Můj manifest proti rasismu

11. července 2011 v 20:43 | Wanderer |  Společnost
Téma rasismu je více než ožehavé a proto začnu poněkud opatrně. Nikomu svůj názor nevnucuji a nechci nikomu sahat do svědomí, jen si myslím že by se veřejnost a zvláště ta naše "česká" měla zamyslet. Abych dokázal že to myslím vážně začnu u sebe.Sám jsem si prošel mnoha názory na menšiny. V útlem dětství nebylo těžké přijmout obecnou pravdu že "cikáni jsou prostě zloběj". Nedělalo mi to problém, nepřemýšlel jsem o tom. Ani nebyl důvod, ve škole vždy seděli v zadních lavicích a dělali bordel, jednou mi dokonce ukradli koloběžku, bylo mi to zkrátka jasné a tečka. Ke konci základní školy, jsem začal přemýšlet o vtipech na romy a občas mi přišlo že jsem asi jediný kdo si klade otázku: je to správně že si o každém předem myslíme že je zločinec?

Jenomže na řadu přišla střední škola a odpověď byla jasná: je to správně! Vždyť nám zabírají naší zem! Zneužívají sociální pomoc! Znásilňují, fetují a nechtějí nic jiného než někoho v přesile zmlátit a okrást! Abych vysvětlit tyto věty - ano, právě jsem objevil kapelu Orlík a její líbivé texty o "bílé síle, bílé a čisté Evropě a dvojím metru". Nechci se nijak ospravedlňovat - spadl jsem do toho sám a zcela se tím nechal pohltit. Né sice tak životním stylem ale myšlenkami rozhodně...

I toto období je však nějaký ten prosinec pryč a jsem za to moc rád. Stačilo nenechat se ovlivňovat všudypřítomnou rasistickou náladou a najednou se mi naskytl konečně neutrální pohled na celou problematiku. Nechi říct že jsem nalezl řešení tohoto společenského problému (tuto větu myslím vážně - máme problém a né že ne!) ale pochopil jsem jeden zásadní a zcela ten nejdůležitější fakt: člověka prostě nelze soudit podle barvy pleti a místa původu. Smutné je že u nás se tak děje i na základě sociálního postavení. Asi takhle: bezdomovec je socka - socka krade - kdo krade jde do vězení - ve vězení je hodně cikánů - všichni cikáni kradou a nebo jsou bezdomovci. Ano přesně tak, přesně tak primitivní je obecné mínění naší společnosti. Netvrdím toto je vzorec kterým se řídí celá republika od Aše až po Třinec ale zobecňování je u nás opravdu módním hitem.

Kde je tedy problém, kdo je vinnen a koho je třeba nepouštět přes hranice? Nejsou to romové. Je třeba si uvědomit že není pravda že romové jsou ve většině případů kriminálnící co vyžírají stát, žádná statistika to neříká je to jen v našich hlavách které nad tím nepřemýšlí a prostě to bez protahování příjmou jako fakt a následně i argument. Problém šikmé plochy a jejího lákadla pramení ze společenského postavení člověka. Chci tím říct: když malé dítě posadíte v první třídě do poslední lavice a nebudete mu věnovat žádnou pozornost, vyroste z něj slušný a vzdělaný člověk? Když jej na střední škole již společensky nepohodlného opět posadíte někam do kouta, zlepší se něco? Když školu nedodělá, protože prostě neměl důvod (zkuste se vžít do situace) a bude si hledat práci, jakou má asi šanci jako rom se základkou? Když nedostane práci a bude chodit na pracovní úřad pro dávky, jak se asi bude cítit když jej všichni budou vraždit pohledem? Stane se slušným člověkem? To těžko... tolik o tom kde vzniká problém.

A teď proč se problém neřeší?

Společnost je taková jakou jí tvoří média. Televize, rádio a taky tisk (do prdele se systémem ve všem vězí zisk! - oblíbený rým od skupiny Chaozz) mají jednoduše zájem na výdělku. Veškeré významné televizní i rozhlasové stanice, a to včetně těch veřejnoprávních, jsou poháněna vidinou zisku. A jak dosáhnete zisku? Když budete prodávat to co chce zákazník koupit! A co chce naše opravdu malostí zdemoralizovaná společnost koupit? Chce nenávist, chce mít na koho obrátit svůj hněv. A tak se média zaměří tam kam je to třeba - na problémové menšiny, na nepřizpůsobivé občany. Občas o nich napíše důkladně promyšlenou reportáž kde jsou na oko obhajování. Kdo však čte diskuze musí jasně vidět že záměr je jasný - vyprovokovat ještě větší nenávist, s tím přece porostou i zisky a prémie pro štvavé pisálky.

Otázkou zůstává proč má společnost na koho obracet hněv, proč je vlastně naštvaná? Odpověď se opět nabízí. Situace ve státě se zhoršuje, ekonomiku nezvedlo za dvacet let ani pravicové ani levicové hospodaření, životní úroveň pomalu klesá a pokud neklesá tak očividně, prohlubuje se státní dluh a o to větší pak bude náhlý pokles - v momentě kdy bude třeba vrátit to co jsme si napůjčovali. Ale co ti nahoře? Přece nemohou říct: to my, je to naše vina, díky naší nezodpovědnosti je tento stát na dně! To doopravdy nemohou, koneckonců jde především o jejich kůži. A co tedy řeknou? Asi toto: problém je tam dole! Vidíte? Támhleti náš stát vykořisťují! To oni kradou a zneužívají dávky! To na ně jdou daně, můj nevinný občane na kterém mi vždy záleželo!

Politici jsou mocní, a mocným nástrojem na ovládání oveček jsou pohádky na dobrou noc. Politici dobře zaplatí za pohádky které mají být před spaním přečteny a vše bude jasné. Ráno se probudíme, na nádraží přistavíme vlak a zavoláme do Dachau či Osvětimi ať otevřou brány, že máme zakázku a hned je po problému, opět máme čistý stát. Čistý? Ale ano samozřejmě, my BÍLÍ jsme přece vždy čistí jak lilium!

Opravdu to takhle chcete? Opravdu si myslíte že nejsme ze stejného těsta? Jsme sakra všichni lidé a to jací budeme a v jaké společnosti budeme žít je v našich rukou!


A co je důležitější? Národní hrdost (co to je, ten národ?) nebo pomoc druhým? Čemu dáte přednost: ostatným drátům na hranicích nebo zrušení hranic? ... já jsem si vybral, a co vy?Na závěr text k výše vloženému videu, který vás snad trochu inspiruje k zamyšlení: Black Eyed Peas - Where is the love?

Co se to děje s tímto světem, mami?
Lidé žijí jako by žádné mámy neměli
Celý svět má asi rád drama
Přitahují ho jen věci,které přináší trauma
Za mořem se snažíme zastavit terorismus
Ale tady u nás si teroristé pořád běhají
V USA, domově CIA, The Bloodz a Crips a Ku KLux Klanu
Ale jestli máš rád jen svou vlastní rasu
Tak to zavání diskriminací
A diskriminace plodí plno zloby
A když máš v sobě zlobu začneš běsnit
Jsi ukázkou pravého šílenství
A díky tomu kolem sebe šíříš strach
Sakra potřebuješ trochu lásky, aby ses dostal do latě
Musíš si to přebrat v hlavě a uklidnit se
Nech svou duši gravitovat k lásce


Lidí zabíjejí, lidé umírají
Děti trpí a vy slyšíte jejich pláč
Co takhle začít dělat to, co kážete?
Mohli byste nastavit druhou tvář
Otče, otče, otče pomoz nám
Pošli nějaké pokyny shora
Protože si začínám pokládat otázku
Kde je láska? (Kde je láska x3) (láskax2)


Už to není ono, ten změněný svět
přišla zvláštní doba. To se svět zbláznil?
Jestli láska a mír jsou tak silní
Tak proč tu pro lásku není dost místa?
Národy se bombardují
Chemické plyny ničí dětem plíce
Díky tomu utrpení umírají lidé v mládí
Zeptejete se sami sebe
To láska vážně zmizela?
A já se zeptám sám sebe
Co se stalo se svtětem v němž žijeme?
S tímto světem, kde žijeme
Lidé působí odevzdaně
Dělají špatná rozhodnutí kvůli penězům
Nechovají k sobě úctu
Neříkej, že to není pravda
Války se dějí, ale důvody jsou tajné
Pravda je držená v tajnosti
Zametena pod koberccem
Pokud se nikdy nedozvíš pravdu
Potom nidy nepoznáš lásku
Kam se poděla láska? Pověz (já nevím)
Kde je mír? Pověz (já nevím)
Kde je ta láska?

Lidí zabíjejí, lidé umírají
Děti trpí a vy slyšíte jejich pláč
Co takhle začít dělat to, co kážete?
Mohli byste nastavit druhou tvář
Otče, otče, otče pomoz nám
Pošli nějaké pokyny shora
Protože si začínám pokládat otázku
Kde je láska? (Kde je láska x3) (láskax2)

Cítím tíhu světa na svých ramenou Čím jsem starší, tím jsou lidé bezcitnější
Většina z nás se jen stará o své peníze
Sobectví způsobylo, že jdeme špatným směrem
Média každou situaci zkreslují
Jsou přeplněny negativními obrazy
Infikují mládeži mozky rychleji než bakterie
Děti chtějídělat to, co vidí ve filmech
Co se stalo s lidskými hodnotami?
Co se stalo se všeobecnou rovností?
Namísto šíření lásky, šíříme nenávist
Neporozumění nás vede pryč od jednotnosti
Z toho všeho jsem občas zklamaný
Z toho všeho jsem občas na dně
Není divu, že jsem občas zklamaný
Nezbývá než doufat, že se láska zase vrátí
Zeptejte se sám sebe
Kde je láska?

Otče, otče, otče pomoz nám
Pošli nějaké pokyny shora
Protože si začínám pokládat otázku
Kde je láska?
Zpívejte se mnou
Jeden svět
Máme jen
Jeden svět
A to je vše
Jeden svět
Něco s ním není v pořádku
S tím naším světem není něco v pořádku
Máme jen
Jeden svět
A to je vše
Jeden svět

(zdroj textu: www.karaoketexty.cz)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Infinity Infinity | Web | 22. července 2011 v 11:59 | Reagovat

Nechceš být náhodou investigativním novinářem? Vážně by ses na to hodil, máš ohromný talent! :)

2 wandererinthedesert wandererinthedesert | Web | 22. července 2011 v 12:21 | Reagovat

Teda, vážně nevím jak na to mám odpovědět, moc si vážím toho že si to myslíš :-) asi by mě ta práce bavila, ale je to občas ryzikové a většina novinářů se dříve nebo později zkazí a podlehne pasti zisku. :-) Kdo ví, co bude...

3 Infinity Infinity | Web | 22. července 2011 v 12:25 | Reagovat

Takže připouštíš, že by tě to bavilo. :)

4 wandererinthedesert wandererinthedesert | Web | 22. července 2011 v 12:46 | Reagovat

Připouštím, ale budoucnost je ve hvězdách. Teď chci dělat to co mě baví a to je blog :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
.