I love Oslo!

7. srpna 2011 v 23:57 | Kuba |  Společnost
Vraťme se o nějakých čtrnáct dní zpět. Zkusme si představit rozsah svých zeměpisných a ekonomických vědomostí. A položme si otázku? Kolik má obyvatel hlavní město Norska? Jaký je politický systém v této zemi a jaká je tamní životní úroveň? Nenacházíte ve své hlavě (skutečně ve své, záložní mozek na googlu umí zapnout každý) nic než nejasné odpovědí střílené od boku? Nestyďte se, nebudu pokrytecky tvrdit že jsem věděl že v Oslu žije přibližně 600.000 obyvatel a velká část z toho jsou přistěhovalci. Jednu z největších menšin (nedal bych za to ruku do ohně ale v Norsku tuším největší) menšinu tvoří lidé jenž vyznávají náboženství jménem Islám, muslimové...
Slovy dávného pana předseda vlády, Miloše Zemana: i umírněný muslim je asi jako umírněný nacista. Pálil ostrými, ten hoch! Je pravda že pro vyslovení svého svobodného názoru měl argumenty. Islám je skutečně založen na nenávisti a šíření smrti mezi všemi kdo v něj nevěří. Přesto mi však nedá spát jedna otázka. Jak je možné, že lidé vyznávají něco tak radikálně nenávistného, se začlení plnohodnotně do norské společnosti? Jak je možné, že dělají taxikáře, staví domy, pracují v průmyslu, nebo dokonce ve výzkumu!? Možné to je a odpověď je jasná jak ta facka. Tito lidé se svou vírou vyrostli, byla jim vštěpována do hlavy, tak jako bylo Němcům ve třicátých letech vštěpováno že jsou vyvolený národ. Jenže tito lidé se dokázali začlenit, ale proč? Protože to jsou taky lidé jako my, také se dokáží přispůsobit, dokáží respektovat lid země do níž přišli s nadějí na lepší život. To je samo o sobě dost pádný důkaz všem rasistům, nacionalistům a podobným primitivům. Jakýkoliv člověk na světě dokáže žít tak jako my, to jen my se nesmíme leknout jeho turbanu nebo barvy pleti a zkusit jej přijmout. Jde to, v Norsku to dokázali a budou to dokazovat dál!


Socilogický úvod tohoto článku se vztahuje k tématu, kterému bych se rád věnoval až po poslední řádky a na tomto blogu ne poprvé. Události, kvůli kterým toto píšu, mi nedávají spát, nepotřebuji poslouchat melodramatickou hudbu nebo vidět "zprávy" ve kterých šperky ověšená reportérka vypráví srdceryvný příběh ze kterého má ve skutečnosti takovou "supí" radost, abych kvůli nim propadl beznadějnému breku... Neustále si kladu otázky: jak se něco takového může stát?


Jedno je jasné. Andreas Breivik věří že účel světí prostředky a účel který zamýšlel, se mu zdařil. Těžko věřím tomu kolik se najednou vyrojilo otázek ohledně multikulturního soužití více národů, ale zároveň jak málo bylo otázek, nakolik dokáže nenávistivý nacionalismus poštvat člověka k takovým činům. Místo abychom se ptali, jak zabránit šíření nenávisti a nabádat své okolí a sami sebe k solidaritě s například imigranty kterým hrozí v jejich zemi smrt, cpeme na titulní stránky novin palcové titulky, jenž nenápadně podsouvají otázku: není třeba trochu si pročistit vlastní práh? Není třeba zase nechat jednu loď s uprchlíky na moři tak dlouho dokud všichni nevyhladoví a my budeme mít o starost méně? Ano, přesně na toto se nyní ptáme a přesně toho chtěl jeden šílenec, s puškou v ruce a poněkud přehnanou vírou ve vlastní národ, docílit.


Docílil toho. Čeští sympatizanti nacismu a nacionalismu mu vesměs děkují. Podle nich není vrah ale hrdina neboť jeho oběti (v podstatě v drtivé většině z řad socialistů - ať už jejich mládež či politici ve vládních budovách) měli mnohem silnější zbraň: jed, kterým kopali hrob vlastní zemi. Rád bych vyjádřil svůj postoj k těmto lidem. Sdílím jejich názor na společnost a jak jsem výše snad dostatečně zdůraznil, jsem pro společné soužití bez ohledu na původ člověka.

Skutečně gigantický paradox je že i když bych teď ze strany médií očekával hon na čarodejnice (nácci to teď nebudou mít jednoduché, obecné mínění má za to že vrahem byl jeden z jejich řad, což je výjimečně správně), nic takového se ve větším měřítku nekoná. Například samotný šéfredaktor Relfexu se pozastavuje nad tím, zda to snad (útoky na ostrově Utoya a ve vládní čtvrti) skutečně nemá racionální podklad.

Dovolím si upozornit na nadpis, vztahující se k celé události, v mém jinak oblíbeném časopisu, který dává munici do ruky těm, kteří by opět rádi vytáhli do boje za "svou rasu" :

"ČIN VYŠINUTÉHO JEDINCE, NEBO REAKCE NA MĚNÍCÍ SE SPOLEČNOST?"

Nemohu se zbavit dojmu, že se v nás skutečně díky těmto otřesným událostem probudila obava z "těch nepřizpůsobivých"... Andreas Breivik, uspěl.

V Norsku, které je zcela ochromeno tragickými událostmi, je však situace zcela odlišná. Lidé truchlí, poddali se smutku, nepodlehli nenávisti, nepotřebují hledat viníka, oni o něm dobře vědí. Norové k tomu řekli své. "Vyjdeme z toho se vztyčenou hlavou, nezlomí nás to, jsme hrdní na premiéra na nějž byly útoky mířené a on je ustál a také ukázal že je člověk". Norsko truchlí, truchlí Norové, truchlí muslimové, truchlí i ostatní přistehovali, truchlí společně, jako NORSKO.

Kdo jiný než právě obyvatelé této země by měl podlehnout? A oni nepodlehli. Ukázali že dobře vědí, že se je snažil rozdělit někdo kdo se nechal strhnout fanatickou nenávistí. Ukázali že cestu kterou si zvolili, cestu kdy vedle sebe dokáží žít bez větších obtíží jedno jestli muslim nebo Ukrajinec, tuto cestu půjdou dál. Desítky let dokazují že stojí za to přemoci strach a pokusit se žít bez předsudků s někým koho neznám, což sice budí obavy ale zároveň to není důkaz že můj nový soused je terorista a vrah.

Bohužel, jejich společnost je jedna z mála, která se přemohla a díky tomu dokáže žít v míru. Rána, která jí zasáhla nepochází vlastně tak úplně z jejich řadi. Norové jsou přirozeně mírumilovný a snášenliví lidé, to jen globální šíření nacionalismu dokázalo někomu vnuknout myšlenku, že je třeba "říct stop"... ale proč?!

Norský lide, věřím že nepřestaneš žít životem jakým jsi žil do nedávných událostí. Naprostá většina vyspělých civilizací se od tebe má co učit... Lidé celého světa: zničte hranice! Ty zbytečné čáry na mapách, které jen umožňují zotročovat! Následujte cestu Norska, oni to dokázali, tak proč my ne...

Zdroje obrázků, citací a ostatních informací: www.latimes.com, en.rian.ru, časopis Reflex, www.presseurop.eu
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Libor Libor | Web | 8. srpna 2011 v 11:53 | Reagovat

Velice dobře napsáno.
Nemyslím si však, že islám by byl založen na nenávisti, naopak, je to monoteistické náboženství, které vyrostlo na křesťansko-judaistickém základu, což s sebou nese např. i desatero, jistou solidaritu (za vše třeba zakát) a lásku. Pochopitelně, dají se v některých súrách najít dost kontroverzní příklady, nicméně pokud je člověk porovná třeba s jinými pasážemi z tóry (respektive starého zákona), tak to není o moc lepší. Vždy záleží na interpretaci, o náboženských textech starých více než 2000 let to platí dvojnásob. Rozdíl není v náboženství, ale podle mého názoru hlavně v kultuře (což je pochopitelně v nesekulárních státech provázáno).
P. S. A propos, výroky M. Zemana bych zrovna moc vážně nebral, ten člověk už je delší dobu informačně poněkud mimo (a nelze se mu ani divit, pokud přejímá jen zprávy z českých médií, jak jsem onehdá kdesi četl).

2 wandererinthedesert wandererinthedesert | Web | 11. srpna 2011 v 17:52 | Reagovat

Jsem velice rád že se našel další pravidelný návštěvník mého blogu. :-) Velice si vážím Tvého hodnocení a omlouvám se že odepisuji až s takovým spožděním, právě jsem se vrátil z operace ramene. Ale k věci: Pro mě osobně je jakákoliv náboženství jen ideologickáí diktatura která omezuje svobodnou mysl.

Například křesťanská církev v době kdy vymítala pohanskou matriarchální víru, vyvraždila 5 mil. žen, neboť je zkrátka měla za čarodějnice. Důvod byl takový že dříve byla víra zaměřena na přírodu a věřilo se tedy v Bohyni, přišla církev, započala svůj nevyčíslitelný masakr, a dnes prohlašujeme víru v Boha za lásku :-) A pak mám mít víru? Děkuj, nechci...

K Zemanovi: osobně jej ani neuznávám, jen jsem souhlasil s tím co řekl k tématu. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
.