Marihuana a prostituce

20. srpna 2011 v 21:27 | Kuba |  Společnost
Někdy mě napadá, jestli nezacházím až příliš daleko s úrovní provokace zvolených témat. Pak si ale řeknu, za co by ten svět stál kdyby jsme byli všichni stejní a jenom si tak tupě přitakávaly. V čem se názory lidí určitě neshodují je téma zvolené pro tento článek. Kouření marihuany patří k asi nejkontroverznějším tématům už jen z toho důvody že někde kontroverzní vůbec není (viz Holandsko). A sex za peníze? Kolik z vás, pánové, si alespoň jednou v životě nepohrálo s touto myšlenkou?
Ač se to může zdát absurdní, obojí k sobě má hodně blízko. Obojí je nelegální a přesto do očí bijící v každodenním životě, zároveň jedno jak druhé rozhodně není zadarmo. A asi to nejzásadnější co spojuje tyto dva "nešvary": k vyřešení z pohledu zákona nám brání jen falešná morálka.

Již jsem zmínil, kouření marihuany, stejně jako prostituce, není levnou záležitostí - samozřejmě bavíme se tu o dvou různých cenových dimenzích. Vzhledem k tomu že si asi nikdo z nás nedovede představit, že by svět jednou (minimálně dokud bude živa generace konce 20. století) existoval bez nedopalků od konopných "špeků" a také levných či méně levných slečen, by možná nebylo marné zvážit legalizaci a to v obou případech. Co by následovalo v podstatě najisto:

1, Legalizace přechovávání, prodeje a kouření marihuany by z tohoto v současnosti méně či více skrytého byznysu udělala legální obchod. Díky tomu by se dané odvětví rozšířilo ve sféře např. běžného stánkového obchodu a ceny by šly rapidně dolu. A vzhledem k tomu, že by se bezpochyby jednalo o druh obchodu ze kterého by plynul zisk, ani náš věčně nehospodárný stát by nemusel naříkat. Stačila by daň ve výši několika málo procent a zisky pro státní kasu by rozhodně nebyly částky, nad kterými lze ohrnout nos.

2, Podobné řešení lze určitě aplikovat i na prostituci. Ta je v současnosti stále nelegální. Ano, i přes nesčetné "veřejné domy" je prostituce něco, co oficiálně neexistuje. Všichni to vědí. Pokud jdete do bordelu strávit nějakou tu chvíli o samotě se slečnou na prodej, nejdete do bordelu ale do "erotického klubu, který nenabízí nic víc než alkohol a striptýz". Těžko říct, zda je mysl našich zákonodárců tolik zahlcena počítáním úplatků, nebo je to prostě jen lenost, ten důvod proč se prostituce nestala legální. I z ní by samozřejmě stát měl zisky, navíc by stát podmínky tohoto druhu podnikání musel specifikovat, takže by bylo možné zahrnout do zákona i pravidelné bezpečnostní prohlídky. Zjednodušeně řečeno, "nejdřív ukaž papíry, pak se nebudu bát HIV a můžeme jít na věc".

Přiznám se, že u prostituce nevidím jediné proti. Pokud někdo namítá, že je to nemorální, možná by si měl uvědomit, že každý má možnost volby a pokud snad bude tvrdit, že se jedná o dopad na celou společnost opět se nabízí ta samá odpověď: manželství se lidem nerozpadne kvůli lehkým ženám ale kvůli lidem, kteří do něj vstoupili a nefungovalo to mezi nimi.

Sporné jsou určitě teoretické následky na legalizaci konopí. Zdravotní dopad je zkrátka neoddiskutovatelný, tady nepomůže argument typu "tráva léčí rakovinu" apod. "Tráva" skutečně léčivé účinky má, to nelze popřít. Stejně tak má ale účinky její nadměrné užívání. V případě že je "konzumace" v rozumné míře, člověk zůstane člověkem. Koneckonců, nařčení která tvrdí že se jedná o drogu jsou výsměchem všem argumentům. Drogou je vše, počínaje tabákem a konče Coca-Colou… Vzhledem k tomu, že by se teoreticky jednalo o něco legálního, mohla by klesnout undergroundová popularita a s ní i množství konzumentů mezi mladými lidmi, "pro které je každé množství malé". To samozřejmě neznamená, že všichni zletilí by hulili zodpovědně. Lze to přirovnat k alkoholu, člověk musí vědět, kdy má dost…

Malá rekapitulace: proč nelegalizovat? Tráva se bude kouřit tak jako tak, nezákonné to bude jen pro ty, kteří uznávají zákony zlodějů a lhářů a stejné to bude i s prostitucí. Stát se dobrovolně připravuje o možnost výnosů do pokladny a zároveň také možnost, mít tento byznys pod kontrolou. Dokud nebude marihuana legálně v prodeji, těžko na ní bude stát lepit upozornění od Ministerstva zdravotnictví….

Pro ty, který se nestyděj myslet bez předsudků!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Libor Libor | Web | 21. srpna 2011 v 18:02 | Reagovat

Lepší než legalizace mi přijde dekriminalizace marihuany (pozor, to je rozdíl). I v tom Holandsku to není zcela free (např. lze to kouřit jen ve vybraných místech).
Ohledně prostituce nevím, výše uvedené argumenty mi přijdou rozumné, leč (pseudo) morálka je trochu proti. To snad příště můžeme legislativně posvětit i prodej vlastních orgánů na jakési burze, navíc si myslím, že ne všechna děvčátka (a chlapci) by skutečně byli registrováni jako sexuální pracovníci(pracovnice). Zdanit "nejstarší řemeslo" je sice možné, ale podle mě k tomu nikdy (v dohledné době) nebude politická vůle.

2 wandererinthedesert wandererinthedesert | Web | 22. srpna 2011 v 15:10 | Reagovat

[1]: Aha! Tak to jsem netušil. Evidentně se jedná o další matení veřejnosti ze strany masmédií, když pletou legalizaci a dekriminalizaci. Díky za info ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
.