Alternativní!

19. září 2011 v 20:29 | Kuba |  Music non plus ultra
Zdravím zpět, zde na blogu. Vím a stydím se, je to dlouho co se tu objevila nějaká aktualizace, tedy když nepočítám zrovna přidání tzv. support banneru na blog Mírotvorce. Tento článek mimochodem tak trochu souvisí s Mírotvorcem. Právě blog Mírotvorce, který má mimochodem poněkud alternativní formu blogu (víceméně jde o informace a odkazy na různé hudební žánry, filmy či knihy zabývající se revoluční - antikapitalistickou tématikou, ale to je jen příklad toho co zde najdete), propaguje žánr o kterém tento text bude pojednávat. Nechoďme okolo horké kaše - oním želízkem v ohni je hudební žánr HardCore (HC).


Jedná se víceméně o celou subkulturu. Hardcore silně souvisí s politickými postoji jako je již zmíněný antikapitalismus, antifašismus, odpor vůči rasismu a vlastně celkově všem povrchní předsudkům, které sužují současnou společnost. Hudebně jde o možná na první pohled žánr s nepřílišným spektrem vlastních odnoží, ale mnohé může počase překvapit zjištění že HardCore není jen "o něco tvrdší rock" ale značně proniká i do rapových skladeb.

Na rozdíl od stupidní "bárbínkovských" či "drsňácky-kabátovským" stupidních žánrů, které pořádně nevědí že skutečná hodnota je myšlenka a že text by občas mohl obsahovat i více než jednu stupidní frázi ("kanikuli,..." nebo "láďa má velkou hlavu"), je HardCore hlavně věc, která se bez myšlenky neobejde. Dalo by se říct, že určité poselství je primární, což ale samozřejmě nevylučuje potřebu určité umělecké úrovně. Zjednodušeně řečeno: je dobrý bejt Einstein a mít myšlenky upřímný jako Martin Luther King, ale když nebudete umět víc jak tři akordy, dost dobře se může stát, že si své publikum zkrátka nenajdete. Abych jen netlachal, malá ukázka kvalitního HC s kvalitní myšlenkou, byť poněkud dvojsmyslnou:

Kapela "Sick of it all" a jejich "Uprising nation" - pozor: slovo nation nemusí nutně znamenat národ jako pojem jak jej zná TV Noha a její ovečky. Pro národ-ovce/nácky není v HC místo. Například v tomto songu se jedná spíš o "národ" těch dole a jeho povstání vůči těm nahoře.


Další věc kterou lze o HC směle říct je, že zkrátka není pro každého. Jako každá hudba, i tento žánr vás osloví nikoliv díky promyšleným textům ale jednoduše díky tomu jak bude lahodit vašim sluchovodům. A nejen to, i u nás je HC poměrně rozšířený, akcí a koncetrů zde není pomálu, je proto dobré vědět co vás při návštěvě těchto opravud nevšedních akcí čeká. Pokud máte rádi symfonické orchestry na jejichž koncertě pohodlně sedíte na židličce, raději si prosím zůstaňte na tentorkát barové stoličce a mezi fanoušky u pódia se nederte. Jednoduše by se mohlo stát, že příjdete k úrazu. Ne proto že by vám snad někdo chtěl ublíži, ale řekněme, že HardCore je pro některé skutečně vášeň a dávají to najevo i tělesným pohybem při ohlušujícm řevu zesilovačů a reprobeden...

Jaká je například výzdoba na podobných akcích můžete vidět níže (v obou případech jde o liberecký pub Azyl):

Z koncertu na podporu uvězněného aktivisty za práva zvířat. V pozadí vlajka ABC - Anarchist Black Cross, neboli Anarchistický Černý Kříž. Jde o organizaci, která pomáha uvězněným anarchistům, antifašistům či ALF (Animal Liberation Front).


Jasné poselství - Pod Ještědem není prostor pro fašismus! Ani rasismus!


O HardCoru by se toho dalo říct mnohem víc, ale ve srovnání s osobní zkušeností, je to nic. Co se nedá vyprávět - to se musí zažít. ;-) Nejvíce kapel tohoto žánru naleznete asi na Bandzonu, kde často uvádějí i chystané koncerty a pozor! Nejedná se vždy jen o nějaké garážové koncerty kapel jejichž existence se pohybuje okolo měsíce. Například ve středu se chystám do libereckého Azylu na dvě kvalitní španělské sestavy a hádejte kolik činí vstupné? :-)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Libor Libor | Web | 20. září 2011 v 8:00 | Reagovat

Vstupné zdarma?
Přiznám se, že v těchto hudebních vodách nelovím. Z toho, co mám rád určité politické pozadí mají i skladby Manic Street Preachers, či z elektronické scény například legendární Leftfield. Koneckonců z opačného spektra se o něco podobného pokouší i třeba takový Landa, ale toho si skutečně doma nepouštím :-).

2 wandererinthedesert wandererinthedesert | Web | 20. září 2011 v 14:34 | Reagovat

[1]: Vstupné je dobrovolné, v kase nikdo není. :-) Pak se samozřejmě konají různé benefiční koncerty z nichž jde 100% výtěžku (včetně zisku z distribuce různých tiskovin, placek, CD, atd.) přímo k těm, o něž se jedná. :-) Ohledně Landy souhlasím, na jeho texty se hezky chytají posluchači... asi jako voliči na slogany DSSS.

3 Libor Libor | Web | 21. září 2011 v 17:53 | Reagovat

[2]: Dobrovolné vstupné je nejlepší :-).
P.S. Přidal jsem si Tě na google+.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
.