D. Brown: Šifra mistra Leonarda

9. září 2011 v 23:01 | Kuba |  Koutek četby
Málokterá kniha tolik oplývá konspiračními teoriemi či nejedním nařčením světově významných organizacích jako je ta, jíž jsem se právě dostal na poslední stránku. Vzhledem k tomu, že kniha byla zařazena do povinné četby, předem jsem jí odsoudil někam do kategorie "za každou cenu děsně záhadně tvářících se knih". Nyní musím toto dílo ospravedlnit a autorovi sklonit poklounu. Těch pár hodin, jenž jsem prožil ve společnosti Šifry Mistra Leonarda, jíž vdechl život Dan Brown, rozhodně obohatilo můj život víc, než stovka investigativních dokumentů (byť založených na realitě) na způsob kritika kapitalismu - Michaela Moora.


Tak tedy ke knize samotné. Příběh Roberta Langdona a agentky francouzské policie Sophie Neuvenové začíná v momentě, kdy (jak postupně vyjde najevo) je v ohrožení nejdůležitější historický artefakt všech dob - svatý grál! Ač pořádně nikdo neví o co jde, proč to má být nalezeno a už vůbec kde to má být nalezeno, všichni aktéři příběhu jsou si jisti, že ona "věc" se musí dostat právě do jejich rukou a nikoho jiného. Kdokoliv kdo ohrozí pátrání jedné ze skupin či jedinců se stane terčem okamžitého odstranění ať už má motivace jakkoliv šlechetný základ či sobecké materiální účely.

Celý příběh, krom doplňkového vyprávění souvislotní z minulosti všech zúčastněných, je navíc protkaný, nejrůznějšími konspiracemi a nutno říci, že v těch si autor libuje. Odpůrci náboženské formy útlaku si jistě přijdou na své. Samotné teorie samozřejmě nemusí být nutně z hlavy autora, řekněme, že jde částečně o skandály ze kterých ja například církev obviňována ale nebyly nikdy nesporně prokázány. Co však je založeno na pravě a to v pravém smysl slova jsou "veškeré popisy uměleckých děl, architektury a tajných rituálů". Ušetřena není ani kontroverzní náboženská organizace Opus Dei (Dílo Boží). Ta skutečně existuje a svou nechvalnou pověst si vysloužila díky náboženskému extremismu a udržování některých rituálních tradic (např. sebeumrtvování) starých přes patnáct století.

Přiznám se, že o autorovi příliš informován nejsem, nicméně oceňuji jeho dohodlání pálit do černého, do věcí, které jsou pro některé zaslepené (v tomto případě slepě věřící) nepřijatelné. Nebo je minimálně nepřijatelné o nich mluvit. Papež by nejspíš řekl: "to, že Ježíš byl jednoduše lidská bytost, proslavená pouze díky svému původu (žádný synátor jakéhosi kováře či co), se zkrátka diskutovat nebude!" Ani se není co divit. Jak snadněji rozšířit moc, aniž by jste musely použít armádu (což musíte, pokud například chcete svou mocí překročit hranice vlastní země), než díky falešným duchovním pravdám. Zajímavé je i tvrzení, které Brown předkládá ve své knize. Týká se původu svaté knihy - Bible. Tu nám dle autora neseslal neznámý kronik či Bůh apod., ale jednoduše jí (její nejznámější a stokrát poupravovanou podobu) odhlasoval římský senát! Vymazal všechna evangelia, která hovořila o Ježíši Kristu (de facto pohanovi!) jakožto o člověku bez nadpřirozených schopností. Místo nich ponechal pouze ta, která hovořila v zájmu šíření absurdní víry, založené na něčem co je zkrátka VYMYŠLENO! Tečka! Ne, nejspíš nelze přehlédnout, že se s tímto výkladem stotožňují, nebo jej minimálně považuji za možný....

Pokud milujete tepání do povýšených církevních hodnostářů, či kteréhokoliv jiného mocnáře, rozhodně Šifrou nepohrdnete! Nyní bych se mohl vráti k příběhu a alespoň lehce nechat nezasvěcené nahlédnout do jeho tajů ale věřte, že po přečtení prvních stran by jstem mne proklínali od "božího rána". Snad jen stručnou charakteristiku příběhu můžu svěřit potenciálním čtenářům. Samotný román nemá v reálném čase trvání ani dva dny, je to jednoduše taková poněkud kvalitnější honička za pokladem, plná zvratů, někdy lehce očekávatelných, jindy naopak vůbec. Do toho se občas vmísí nějaké to intermezzo vyprávějící stručně související událost z minulosti (např. smrt rodičů jedné z hlavních postav atd.). Symbolog Langon občas přidá nějaký ten historický příběh, který, zdá se může obsahovat vděčnou nápovědu pří hledání grálu.

Kniha má do 500 stránek a sehnat ji lze v ceně od 250,- Kč, případně v každé seriózní knihovně. Pokud chcete ochutnat dílo, v němž stačí přečíst jednu stranu aby jste chtěli hltat dalších deset, Šifra Mistra Leonarda je tím pravým!

Na závěr malá ukázka:

Langdon stále nemohl odtrhnou oči od fotografie,
kterou držel v ruce, a pocítil neurčitý strach.
Obrázek byl příšerný a hluboce podivný, vyvolával
zneklidňující dojem jakéhosi déja-vu. Víc než před rokem
Langdon obdržel fotografii těla spolu s podobnou žádností
o pomoc. O čtyřiadvacet hodin později ve Vatikánu téměř
přišel o život. Tento snímek byl naprosto odlišný,
a přece na něm bylo něco povědomého.
Policista se podíval na hodinky.
"Můj kapitán vás očekává, pane."
Langdon ho sotva slyšel. Očima se vpíjel do obrázku.
"Ten symbol tady, a to, jak podivně je to tělo..."
"Naaranžováno?" pomohl mu policista.
Langdon přikývl a projel jím chlad. "Neumím si
představit, kdo může tohle udělat jinému člověku."¨
Policista vypadal zachmuřeně. "Vy to nechápete,
pane Langdone. To, co vidíte na té fotografii..."
Odmlčel se. "Monsieur Sauniére si to udělal sám."
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Libor Libor | Web | 10. září 2011 v 10:06 | Reagovat

Já už jsme se ke knize dříve vyjádřil, takže jen tak ve stručnosti. Brown bezesporu píše zajímavě, čtivě. Průšvih podle mě je v tom, že se své "důkazy" snaží vykládat jakoby to byla pravda. Podle mého názoru je to v podstatě taková fantasy detektivka. Několik poznámek za vše: tuším že zde (nebo v knize Andělé a Démoni) tvrdí, že tzv. "kumránské svitky" obsahují velice lidské líčení Krista a jeho života, což je nesmysl, neboť prakticky celé pocházejí z doby před Ježíšovým životem. Další úsměvnou záležitostí je osoba, která na obraze od Da Vinciho sedí vedle  Ježíše (prý M. Magdalena), tuto teorii v pohodě logicky vyvrátí i dost špatný student prvního ročníku dějin umění, stačí jen trochu znát umělecko-historické pozadí renesance. Stejně mylná je i domněnka, že by to byl právě Konstantin, který by inicioval výběr právě těchto evangelií. Není žádným tajemstvím, že už tzv. "Muratoriho fragment", jehož text zachycuje složení "novozákonního" kánonu ze 2. století našeho letopočtu (tedy dlouho před Konstantinem!!) zmiňuje právě ona 4 evangelia tak, jak je známe i dnes.
Abych to shrnul, jako fanda sci-fi literatury mám pro fabulaci a fantazii jisté pochopení, stejně tak mám rád i napínavé knihy, ale tady mi to osobně přijde jako souhrn polopravd a bludů.

2 wandererinthedesert wandererinthedesert | Web | 10. září 2011 v 10:45 | Reagovat

[1]:Pokud máš na mysli Poslední večeři od Da Vinciho ( http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/4/4b/%C3%9Altima_Cena_-_Da_Vinci_5.jpg ) tak k té má Brown skutečně svůj vlastní výklad právě v Šifře.

Přiznám se, že vůbec nejsem znalec dějin umění, nicméně to jak Brown popisuje vznik Bible tak jak jí známe, mi příjde možné (jak jsem již napsal). Netvrdím, že je historickým faktem to co Brown napsal, Konstantin žil tuším ve čtvrtém století, takže pokud je původní "verze" známá o dvě století déle, samozřejmě autorovo tvrzení vyvrací, ALE šlo mi především naznačit, jak Bible vznikla a že její původ rozhodně není "nadpřirozený".

Kniha prostě nenabízí ty pravé argumenty proti křesťanství a náboženství obecně. Rozhodně se ale taky nepojednává o nějakou historickou studii, je to jen a jen smyšlený román. I přes tento fakt si ale asi jeho tvůrce moc přátel ve Vatikánu nenadělal... :-)

3 Libor Libor | Web | 10. září 2011 v 12:11 | Reagovat

[2]: To je pravda Vatikán to těžko rozdýchával :-).
Bibli napsali lidé, křesťanská (a mimochodem i muslimská) věrouka tvrdí, že tito lidé byli inspirování Bohem, to je věc, která se dá těžko potvrdit i vyvrátit.

4 wandererinthedesert wandererinthedesert | Web | 10. září 2011 v 18:16 | Reagovat

[3]: S tím souhlasím, je to tvrzení proti tvrzení.

5 marieke marieke | Web | 8. listopadu 2011 v 17:15 | Reagovat

Myslím, že Brown to nepodává jako pravdu, to co píše. Spíš pohled z jiné strany :-) Já to beru jako fikci, ale hodně zajímavou. Před pár dny jsem dočetla Ztracený symbol, opět s Langdonem a také doporučuju :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
.