iDnes vs Romea

4. září 2011 v 19:47 | Kuba |  Společnost
Přiznám se naprosto otevřeně, že mne značně deprimují události posledních dní. Mám na mysli samozřejmě především pokusy o rasové pogromy na severu čech. V severočeském kraji mimochodem žiji, byť ne přímo v problematické lokalitě a s lidmi, které někdo nazývá řekněme "nepřizpůsobiví", se tedy setkává každý den, ne-li tváří v tvář. To jen aby jsem předešel případným komentářům ve stylu "zkus si tady žít".


Kde začít? No, když už jsem naznačil svou nespokojenost se současnou situací a myslím, že jsem dal jasně najevo, že stojím tak trochu na jiné straně barikády, proč to nevysvětlit? Proč se bojím? A z čeho mám strach? No upřímně, nejvíc mě asi děsí pohled na "vlastnece", "obránce národa", či jiné "slušné lidi", kteří zpívají státní hymnu. Vždy si vzpomenu na vyprávění mé nedávno zesnulé prababičky, která mě prví učila "Kde domov můj". Často mi vyprávěla jak jejího muže (pradědu) pronásledovali, zadrželi a následně za otřesných okolností věznili nacisté. Za co? Ukrýval židi a sháněl jim jídlo...

Možná si říkate, co s tím má sakra společného člověk co jde do ulic, protestovat za to aby se nemusel bát o svojí bezpečnost? Jde o to, že o prostest proti (říkejte tomu jak chcete) "cikánskému násilí", vlastně vůbec není protestem toho za co se vydává. Tento impuls je především záminka a docela dobrý způsob jak zmanipulovat naštvané lidi. Je to geniální tah, jak využít jejich hněv a obrátit jej směrem vhodným pro účeli těch, kteří tyto akce pořádají.

Tím se dostáváme k druhé věci, která mi činí nemalé vrásky. Průměrný člověk již není jedincem, který by měl být nabádán k získávání informací ale stává se jakýmsi softwarem, který programují media, zjednodušeně mu říkají co si má myslet. Takový člověk potom samozřejmě nepátrá po příčině té či oné problematiky ale obvykle se uchýlí k nejsnažšímu nabízenému vysvětlení, které mu poskytne kdejaké pako, za účelem zmanipulování další ovečky. Kdo z Varnsdorfanů vyšel do ulic demonstrovat za mírumilovné soužití? Nikdo. Kdo vyšel demonstrovat sílu nenávisti a touhu po plynových komorách? Téměř všichni, kdo byli v ten den v ulicích... jistě, ne všichni tak otevřeně. Málokdo na plno vykřikl "cikáni do plynu". Stačí se dívat lidem do očí, touha po lynčování je cítit ve vzduchu...

Jednu z příčin jsem tak trochu nadhodil v nadpisu. Zdá se mi že na čím dál více informačích serverech je čím dál víc "slušných lidí", kteří naznačují že se "naštvou"... Docela dobře si dovedu představit jak takový "slušný člověk" vypadá. Na hlavě zHOLA nic (uvnitř to není o moc lepší), ramena že by se nevešel do dvěří, tričko řekněmě značka Thor Steinar, Doberman Agressivie či EightyEight, na zdi jeho pokoje nechybí minimálně jižanská vlajka, nebo alespoň trikolóra s nápisem "Národní Odpor" atd. Upozorňuji! Netvrdím, že všichni kdo píší podobné příspěvky jsou právě tito lidé!

Ale zkuste si v komentářích pod články zaměnit slovo "cikán" za "žid"...

Romea.cz by se sice měla snažit naopak společnost odklonit od rasismu, nicméně pro jednou zvolila taktiku a lá pýchnutí do vosího hnízda. Upřímně, cítil jsem se docela mizerně, když jsem četl článek jehož název zví: "Ve Varnsdorfu se dav etnických Čechů opět pokusil zaútočit na Romy". Jako etnickému Čechovi je mi docela na nic. Co je to za pocit? Že by křivda z rasismu? Ano... Jak se asi cítí slušný Rom, když čte novinové titulky jako jsou:

Dvacítka Romů napadla v Rumburku cestou z diskotéky čtyři mladíky

( = "všichni Romové")

Podle informací MF DNES ale byli útočníky právě Romové.

( = "všichni Romové")

No upřímně, Romea.cz udeřila do černého. Problém je, že většina etnických Čechů si neuvědomí pointu této víc než otevřené narážky. Mám obavy že naopak porostou jako houby po dešti pohádky o rasismu na ruby a podobné plamené řeči.

A možná v tom je ten problém. Neustálé dělění na MY a ONI, vytváří i na "druhé straně" jakési povědomí o tom MY a ONI. Obě strany vnímají tu druhou jako odlišnou, což je jeden z celkem evidentních znaků rasismu. Co takhle připusti, že jsme zkrátka všichni jen MY a že pokud je tu nějaký problém, je problémem nás VŠECH? Je to jen můj názor a nemyslím si, že by řešení bylo tak snadné, rozhodně ale stojím za tím, že to je ten nejlepší možný první krok.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Libor Libor | Web | 4. září 2011 v 20:35 | Reagovat

Ano, to souhlasím. Je potřeba něco dělat, o jednom incidentu (adorace Hitlera) jsem psal na blisty i k TV Prima, kde se tato zpráva objevila, reakce Primy zatím žádná, ale prý se to bude v pondělí řešit. Nechme se překvapit.

2 wandererinthedesert wandererinthedesert | Web | 4. září 2011 v 21:12 | Reagovat

[1]: Přesně tak. Pro to aby zlo zvítězilo, stačí aby dobří lidé nedělali nic. A proto je třeba chopit se iniciativy. I jedinci, kteří nepůjdou tupě s davem mají možnost ukázat společnosti skutečnou příčinu a možné řešení problému. Jsem vážně moc rád, že jakožto bloger nejsem jediný, kdo si uvědomuje, jak (a z jakých příčin) je situace alarmující! :-)

3 Kathryn Fierce Kathryn Fierce | Web | 5. září 2011 v 19:46 | Reagovat

Rasismus je hnus. Ať jde o koholik z jakéhokoliv důvodu. Nikdy za to nemůžou všichni zástupci "rasy", ale jen konkrétní lidi. A ti, co se snaží žít poctivým životem na to doplácí s nimi.
A ano, je třeba s tím něco dělat.

4 wandererinthedesert wandererinthedesert | Web | 5. září 2011 v 20:14 | Reagovat

[3]: Díky za komentář, nemůžu nesouhlasit.

5 Mersmerize Mersmerize | Web | 5. září 2011 v 22:49 | Reagovat

Abych byla 100% upřímná, z části rasistka jsem - ale doopravdy jen z malé části - nedělají mi problémy černoši, asiati a jiné národy. Problémy mám jen s romy (ale zdůrazňuji, že ne se všemi!). Např. na střední škole jsem měla spolužačku, která byla romka a byla skvělá, měla supr rodinu. Poznamenám ale, že žili ve městě, které s těmi nečestnými romy nemělo problém (teď už je to trošičku, ale jen trošičku jinak). Nikdo je neodsuzoval, neobviňoval a žili si jako klasická česká rodina. Teď se dostanu k druhé části, která potvrzuje to, že určitou skupinu (jen určitou!) romů doopravdy netoleruji a nevidím sebemenší důvod, proč by se jich někdo měl zastávat. Nikdy v životě se mi nestalo, aby mi nějaký "běloch" na ulici za bílého dne nadával, nikdy se mi nestalo, aby na mě někdo měl vulgární řeči a nikdy v životě se mě nikdo "bílý" nesnažil přepadnout. Takové zkušenosti mám pouze a jen s tou určitou skupinou romů. Ale moc dobře chápu tvou myšlenku - všichni za to nemůžou. Podle mě ale, ti, kteří si chtějí najít cestu jak slušně žít a nebýt diskriminování, si cestu najdou... o těch ostatních raději slušně pomlčím.

6 wandererinthedesert wandererinthedesert | Web | 6. září 2011 v 14:24 | Reagovat

[5]:No moje myšlenka je v jádru trochu jiná. Chtěl jsem říct, že příčinou těch problémových je právě to neustálé dělení. Jak to vysvětlit... zkrátka, pakliže Tě někdo přepadne na ulici je chyba v daném jedinci a ta pramení ze situace ve společnosti. Těžko po nich můžeme chtít aby dodržovali pravidla naší "civilizované" společnosti, když jsme z více jak 80% rasisté a ještě z toho máme srandu (vtipy o Romech apod.). Jednoduše musím nesouhlasit v tom, že "kdo chce, ten si cestu najde". Tak to není. Zkus se vcítit do role slušného člověka, který třeba nastoupí do MHD a v tu chvíli na něj všichni "nekoukají" a stejně tak si "nezačínají křečovitě svírat kabelky a tašky" apod. Pěkně to popsal Libor (první příspěvek) na svém blogu. Neustále křičíme "cikáni do práce" ale kdo z nás by je u sebe zaměstnal? Málokdo a to z jediného důvodu. Jejich viny. A čím se provinili? Nejsou jedni z nás, jsou to ti "druzí"... sorry ale to už tady jednou bylo! Jsou občané této země tak jako já, jsou především lidé tak jako já, je i na mně jak tu spolu budeme žít. Tomu se říká akce a reakce a ta je všude a u všeho...

7 Mersmerize Mersmerize | Web | 6. září 2011 v 20:04 | Reagovat

[6]: Já s tebou souhlasím, ale o opaku mě přesvědčuje i ten fakt, že znám hrozně moc romů, kteří neměli  nejmenší problém si práci najít - i kdyby jen něco příležitostného (často se nenajde supr práce ani pro "bělocha"). Můj problém spíš je v tom, že drtivá většina z nich (alespoň co vidím v našem městě) nemá potřebu někam jít a pracovat. Byla jsem zaměstnaná na úřadu SSP, takže vím celkově jak to v našem kraji vypadá a bohužel... Navíc znám i spoustu lidí, kteří se k romům chovají slušně a nediskriminují - samozřejmě jen pokud jim něco neprovedou oni sami. Myslím, že tenhle problém tady ale bude vždycky

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
.