Iné Kafe - nekončící jízda

5. září 2011 v 18:04 | Kuba |  Music non plus ultra
Jak jsem zde před nedávem předeslal, rád bych dodržoval pravidelný přísun článků a to samozřejme nelze pokud nemáte náměty a píšete na jedno téma. Vím, asi si říkáte: není to ani pár dní a už zase otravuje s nějakou hudební recenzí. Nicméně svému slovu dostojím a mohu slíbit, že pokud přetrpíte tento text na hudební téma, pak další články už zase naplní obsah jiných rubrik. Ostatně, asi se budu opakovat, ale myslím, že současná generace má jen pramálo rozšířené obzory v oblastni kvalitní muziky, takže si dáme takové malé "one more"...


Vlastně, ani nemusíme chodit tak moc daleko, aby jsme našli nějakou kvalitní alternativu k dnešním stereotypním rádiovým hitům. Ano, i v "našich" krajích se udržují na živu, ba co víc, vzkvétají kapely, které dokáží držet krok se současným vývojem poptávky posluchačů a přesto svou tvorbu "neprodávají za každou cenu". Jednou z takových kapel je i slovenská čtveřice Iné Kafe.

Na tuto kapelu jsem narazil ještě v počátcích mých středoškolských let a stále se mě fascinuje optimistické poseltsví jejich skladeb. No dobře, letos maturuji, takže to zas tak dlouhá doba není, rozhodně jsem ale jako teenager dobrý doklad cílové skupiny posluchačů Iné Kafé. Kapela se totiž převážně zaměřuje na mladé posluchače, jejich texty jsou o mládí deroucím se dopředu a jejich nesnadné úloze ve společnosti "která jim nerozumí". To se samozřejmě dobře poslouchá, každý občas potřebujeme nějaký lék na svá trápení a když je to v podání smysluplného a navíc rýmujícího se textu, mnohdy je to lék nejvíce schopný pozvednout na mysli. Naše matky mají Superstar, Šeherezádu apod., naši otcové... no, to raději nebudeme rozebírat, a někteří z nás mají kapely jako je právě Iné Kafe.

Kapela vznikla v polovině devadesátých let, jejím původním studiem byla garáž na jednom z bratislavských sídlišť (toto nevím přesně, garáž to byla jen s tou Bratislavou jsem na pochybách). Postupem času si získala příznivce mezi už zmíněnými mladými posluchači a semtam začala koncertovat. Jejich první koncert se skutečně odehrál v garáži, uplynulo však několik let a na Iné Kafé se těšili stohlavé davy.


Členové kapely se nepravidelně střídali a výsledkem bylo, že jako u každé jiné kapely, ani fungování Iné Kafe nebylo bez vady na kráse. Samotní členové nikdy neupřesnili o jaké spory šlo, nicméně jednoho dne v roce 2006 si pověstné "dost" řekl frontman Vratko.


Po čase došlo k návratu a věřte nebo ne, narozdíl od kdejaké popové rádoby hvězdy, toto byl opravdu comeback s velkým "C"! Na Pražský koncert do Incheba Arény přišlo přes sedm tisíc fanoušků, přičemž kapacita byla tuším pět tisíc diváků. Neodolal jsem a vzhledem k nemožnosti koncertu se zůčastnit jsem alespoň zakoupil DVD (pokud by někdo měl zájem, lze poslat přes SKYPE). Kup se rozhodně vyplatil neboť na filmu byly i záběry mimo koncert, zpovědi celé čtveřice, jejich cesta na koncert a také několik videoklipů. Obzvláště vtipné bylo porovnávat reakce publika a kapely na dění na koncertě:

Vratko: Popiči sme to posrali, kokot!

Fanoušci: Bylo to skvělý! Neuvěřitelný! Musej hrát dál!

Ano, málokdo čekal akci takových rozměrů, asi nejméně samotní aktéři na pódiu...

Ti, jenž Iné Kafe neopoštějí se musejí spokojit alespoň s nepravidelnými koncerty a stejně tak spíše vyjímečným vydáváním alb. Ale aspoň to, tato čtveřice bezesporu patří k vlajkovým lodím československého punkrocku.


Zanedlouho mimochodem vyjde album "Právo na šťastie", tak uvídíme na kolik se u "íkáček" drží hodnoty a postoje. Jejich texty měly vždy co říct, snad tomu tak bude alespoň v malé míře i nadále.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Libor Libor | Web | 5. září 2011 v 20:31 | Reagovat

Iné Kafe mě moc nebere :-(.

2 wandererinthedesert wandererinthedesert | Web | 6. září 2011 v 23:13 | Reagovat

[1]: To celkem chápu, je to jedna z kapel kterou buď člověk miluje a nebo jej absolutně nezaujme. Proti gustu, ... :-)

3 Haňul Haňul | Web | 8. září 2011 v 15:48 | Reagovat

Ne ne, nemyslela :)
Iné kafe je oblíbená kapela mojí kamarádka, já se přiznám, že mi to vlastně nic neříká, několik odkazů mi posílalo a docela se mi líbily, ale pořád jsou tu i kapely, které mam radši :)

4 wandererinthedesert wandererinthedesert | Web | 9. září 2011 v 23:43 | Reagovat

[3]: Iné Kafé jsou takový místní Kiss (brát prosím s rezervou). Je na nich totiž neustále co objevovat :-D, tak na ně nezanevři, určitě ještě dají dohromady něco co bude stát za poslechnutí. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
.