Retrospective: The Who přicházejí na scénu!

1. září 2011 v 12:23 | Kuba |  Music non plus ultra
V době kdy se blogy plní zuřivými texty, jenž jsou adresované našim školám, učitelům a případně i spolužákům, budu raději předstírat že nic takového jsem dnes neregistroval a pustím se do slibované hudební "recenze". Tedy, snad jen ulevit si decentně na adresu školy, kam jsem byl násilně přestěhován (naše škola se zrušila - Ministersto školství sucks! Radnice v Liberci sucks!), bych si mohl. Při příchodu do areálu mého nového ústavu mě opět nezklamal kvalitní obchodnický instinkt, který mi napověděl, že by nebylo od věci, otevřít si obchod s peroxidovanými vlasy. Výkup od místních slečen (barbie - sleva 10%) 100,- Kč za KG - prodejní marže řekněme 50,- Kč? Soudím, že jsem za vodou! Dost bylo školy, tento článek je o zapomenuté hudbě, jenž je dle mého neprávem odsunuta do pozadí dnešního hudebního "kurzu".Vrátíme se do šedesátých let minulého století (konkrétně do roku 1965). Již jednou jsem zde tuto dekádu trochu nakousl. Každý, kdo alespoň trochu ví, co znamená pojem hudba či rock, si při vyslovení dvojice kouzelných slůvek "sweet sixties" vybaví legendy, které položili neotřesitelný základ právě rocku. Krom tohoto žánru se samozřejmě "šedesátky" proslavili i mnoha vedlejšími produkty, mezi které lze zařadit: LSD, mír, volná láska atd...

Nechoďme okolo horké kaše. Řeč je o The Who a jejich debutovému albu My Generation, nebo chcete-li přesněji The Who sings My Generation. Stejně jako dnes, i tehdy bylo poměrně častým jevem, že se kapela nebo konkrétní zpěvák jedním albem proslavil a druhé sotva prodal. Ne tak The Who. Jejich cesta je srovnatelná například s AC/DC. První album zkrátka nemělo konkurenci, další již byla slabší ale nějaký pátek trvalo než éra The Who úplně odezněla.

Album s pilotní skladbou My Generation, která je v dnešní době tak trochu symbolem nejenom pro hudbu jedné kapely ale celého desetiletí, zařadil dokonce časopis Rolling Stone mezi 500 nejlepších alb historie, konkrétně na 236. příčku.

Když už jsem načal skladbu My Generation, není na škodu připustit že se jedná o hit jehož text je stále aktuální. A o čem že pojednává? O mé generaci, o generaci, která (ne)chce hledat pochopení pro své životní hodnoty, o generaci která se chce vymanit ze systému těch co poslouchají a těch co rozkazují. Je to zkrátka a generaci, která se chtěla tak nějak univerzálně osvobodit. Možná o to víc by stálo za pokus nechat tuto skladbu poslechnout současnou "bludnou" generaci teenagerů, která nic nehledá a stačí jí slepě konzumovat...


My Generation není jedinou peckou na prvním albu, které The Who vypustili do světa. Nejedna ze skladem z této desky, by zasloužila být zařazena na "bestofku" kapely. Další píseň, jenž určitě stojí za zmínku je I Don´t Mind. Klasická skladba a lá zlomené srdce, tak trochu nezapadá do klasického rebelského konceptu kapely, která se nezdráhala takových excesů jako je rozbíjení kytar apod., ale ucho melancholického posluchače určitě potěší.


Osobně řadím celé album mezi svá top. Pokud vás ovšem kapela zaujala, zkuste raději to opravdu nejlepší, tedy "Best Of" album na kterém sice některé kvalitní nahrávky chybí ale v průměru je to asi to nejlepší od The Who.

Seznam skladeb na albu The Who sings My Generation:

1, Out In The Street
2, I Don´t mind
3, The Good´s Gone
4, La La La Lies
5, Much Too Much
6, My Generation
7, The Kids Are Alright
8, Please, Please, Please
9, It´s Not True
10, The Ox
11, A Legal Matter
12, Instant Party


Jak o The Who říká český fan web této kapely: "odstartovali éru rocku tak jak jej známe a ještě neřekli své poslední slovo". O tomto výroku by se dalo spekulovat, nicméně myslím si, že rozhodně není proti zájmu právě tohoto rocku, jak jej známe a nechceme nechat zaniknout, když vám sem umístím pár zajímavých odkazů:


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Libor Libor | Web | 1. září 2011 v 16:11 | Reagovat

Dobrý článek, já mám od The Who rád jednu takovou obskurní skladbu s názvem Boris the spider. Znáš?
Díky za odkaz, stáhnu si "bestofku".
Mimochodem, nepoužíváš last.fm?

2 wandererinthedesert wandererinthedesert | Web | 2. září 2011 v 7:03 | Reagovat

[1]: Boris the spider? Podle názvu si nevzpomínám, mám ale celou diskografii takže je dost možné, že jsem jí zaslechl. Last.fm jsem vygooglil (tudíž nepoužívám), ale nějak jsem nebobral smysl této aplikace(?). Zasvěť mě :-)

3 Libor Libor | Web | 2. září 2011 v 10:59 | Reagovat

[2]: Je to v podstatě jistý marginální druh sociální sítě zaměřený na hudbu, nějak ji zesynchronizuješ se svým hudebním přehrávačem (např. winamp)a ona zaznamenává co posloucháš, dělá Ti statistiky, apod., doporučuje další interprety, takže díky tomu člověk objeví i hudbu, na kterou by jinak nenarazil. Samozřejmě to funguje i jako poměrně dobrá zásobárna informací o různých kapelách, apod.

4 wandererinthedesert wandererinthedesert | Web | 4. září 2011 v 18:05 | Reagovat

[3]: To zní zajímavě. Pro mě by sice byl přijatelnější klasický WM Player nebo KM Player ale pokud to nepůjde jinak, ten winamp bych zkousl, za pokus to stojí.

5 Libor Libor | Web | 4. září 2011 v 20:55 | Reagovat

[4]: Mám dojem, že wm player to podporuje také, stačí si z jejich stránek stáhnout tzv. scrobbler.
Já jsem tam pod nickem LHX_ (a pozor, to podtržítko je důležité).

6 wandererinthedesert wandererinthedesert | Web | 4. září 2011 v 23:26 | Reagovat

[5]: Tak děkuji za dilema! Zkusil jsem to a nevypadá to vůbec špatně. Počáteční špatná orientace se rychle vytratila, na rozdíl od kdejaké sociální sítě se kterou se člověk učí x dní a pak už nemůže jinak... a to dilema? Teď nevím, jestli rádio Beat nebo Last.fm. Ihned po zahrání jedné skladby od Hendrixe mi to totiž vyhodilo někoho koho vůbec neznám ale velice se mi zamluvil! Díky ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
.