Říjen 2011

Zklamaný člověk George Orwell

21. října 2011 v 15:00 | Kuba |  Koutek četby
George Orwell, vlastním jménem Eric Arthur Blair, byl a je znám především jako spisovatel. Narodil se v Indii v rodině koloniálního úředníka, své první roky tedy strávil jako příslušník typické střední třídy. Orwell, který se časem stal odpůrcem společnosti, ve které byly prohlubovány rozdíly mezi bohatými a chudými začal své vzdělání paradoxně rozvíjet na soukromé střední škole Eton, která se mezi vyšší společností těšila prestiži. Po ukončení studia se vrací do Anglie a začíná se živit jako esejista a novinář. Své společenské a politické ideály začíná formovat v době, kdy na vlastní kůži pociťuje život na ulici, ať už v Londýně či Paříži. Po těchto zkušenostech se stává stoupence anarchismu, socialismu a také odpůrcem fašismu, stejně jako jakéhokoliv jiného autoritářského směru.


Romská otázka aneb "Arbeit macht frei?!"

18. října 2011 v 20:42 | Kuba |  Co se píše jinde
Pomalu nám odeznívá vlna rasových nepokojů, která zmítala nyní již slavným šluknovským výběžkem v severu Čech. Dost možná to nebyly poslední nepokoje, které jsou důsledkem hry mocných s našimi životy. Vzhledem k tomu, že kapitálová a mocenská elita si hraje se svými loutkami a ždíme z nich čím dál víc za cenu čím dál tím rapidnějšího snižování "nákladů", je možné že rozevírání nůžek mezi těmi nahoře a námi dole, povede k dalším nepokojům. Myslím, že je ten pravý čas, nasměrovat hněv tím správný směrem. Chudí se perou a mocní se smějí? Mocní se přestanou smát v momentě, kdy chudí spojí své síly! K tomu je ovšem potřeba aby si nižší vrstvy jasně odpověděli na pár "otázek". (následující text převzán z www.alerta.cz)


Jak (vy)užívat Facebook?

5. října 2011 v 16:04 | Kuba |  Společnost
Potřebujete komunikovat s okolím blízkým či vzdáleným ale nechcete aby se komunikace stala zbytečnou a posléze nedílnou součástí hodin či dnů? Štve vás nevyslovená ale všudypřítomná nutnost Facebooku, pakliže chcete být plnohodnotný člen společnost? Potřebujete udržovat kontakt s lidmi, s kterými to zkrátka jinde než na Facebooku nejde? Nevydíte smysl v nekonečném sjíždění zdi od zdola nahoru? Nebaví vás už být věčně v opozici (byť z rozumných důvodů) a tím se vzdalovat okolí? Nechete aby váš život řídila více či méně podprahová reklama na konzumní "štěstí"? Nechcete aby vaší obětí za možnost komunikace bylo vaše soukromí?
.