Zklamaný člověk George Orwell

21. října 2011 v 15:00 | Kuba |  Koutek četby
George Orwell, vlastním jménem Eric Arthur Blair, byl a je znám především jako spisovatel. Narodil se v Indii v rodině koloniálního úředníka, své první roky tedy strávil jako příslušník typické střední třídy. Orwell, který se časem stal odpůrcem společnosti, ve které byly prohlubovány rozdíly mezi bohatými a chudými začal své vzdělání paradoxně rozvíjet na soukromé střední škole Eton, která se mezi vyšší společností těšila prestiži. Po ukončení studia se vrací do Anglie a začíná se živit jako esejista a novinář. Své společenské a politické ideály začíná formovat v době, kdy na vlastní kůži pociťuje život na ulici, ať už v Londýně či Paříži. Po těchto zkušenostech se stává stoupence anarchismu, socialismu a také odpůrcem fašismu, stejně jako jakéhokoliv jiného autoritářského směru.V 30. letech začíná psát své první romány, ve kterých silně potvrzuje své revoluční smýšlení (bohužel, žádné z jeho prvních děl nebylo do češtiny přeloženo, snad aby se svobodné myšlenky nešířili rychleji než demagogická klišé o kapitalismu či bolševismu…). Není se co divit, že po vypuknutí španělské občanské války se připojuje jako dobrovolník na stranu anarchistů, anarcho-komunistů a socialistů. Konkrétně bojuje v legiích POUM (Marxisté).


Bohužel, Orwellova strana je poražena, především díky rozkolům, jenž do ní vnesli stalinisté podporování Sovětským svazem. Ten tak přispívá k vítězství Frankova fašismu. Ten přežil i nacistické Německo a potlačoval práva španělského lidu až do roku 1975.


Orwell dá své znechucení z prohrané revoluce najevo například v knize, jenž nese název 1984 (byl podle ní vytvořen stejnojmený film) a je proroctvím o společnosti pod trvalou a všudypřítomnou kontrolou státu nad člověkem. Je zvláštní jak moc se dnešní svět ve stránkách tohoto díla odráží.

Další kniha - tentokrát bajka, Farma zvířat, pro změnu ukazuje, jak to vypadá, když revoluci ukradne jedinec či mocenská elita a ze svobodné společnosti se tak stane stát, jenž je nástrojem k vykořisťování tak jako byl jeho předchůdce, jen v jiném kabátě… Tato kniha se dočkala animovaného ztvárnění.


"Vrcholem veškerého kacířství je zdravý rozum."

"Člověk nepředává lidské dědictví tím, že se dá slyšet, ale tím, že se zachová při zdravém rozumu."

"Nejlepší knihy jsou takové, které člověku říkají, co už sám ví."

"Každá revoluce končí tím, když se nová prasata dostanou ke korytům."

Ke stažení:


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Libor Libor | Web | 21. října 2011 v 16:59 | Reagovat

A ještě bych doporučil knihu V břiše velryby, to jsou různé úvahy, které jsou navzdory svému stáří velmi aktuální i v dnešní době.

2 wandererinthedesert wandererinthedesert | Web | 24. října 2011 v 18:57 | Reagovat

Souhlas, ostatně celý Orwell je poměrně nadčasový :-)

3 Carne de Chaveau Carne de Chaveau | Web | 1. listopadu 2011 v 20:34 | Reagovat

Mně se od Orwella ještě líbily Barmské dny, i když to není úplně typická orwellovština.
Každopádně, Orwella totálně žeru už od našeho prvního setkání, tedy od mého prvního přečtení knihy 1984. Vážně, nikdy jsem nečetla nikoho, kdo by mi svým stylem a způsobem uvažování byl tak sympatický.
Ještě bych doplnila citát ,,Jestliže svoboda slova vůbec něco znamená, potom je to právo říkat lidem to, co nechtějí slyšet", což podle mě Orwellův styl charakterizuje dokonale.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
.